بهداشت عمومی پرسش و پاسخ پزشکی خوراک - تغذیه

ترش كردن، علت‌ها و روش درمان

heartburn
نوشته‌ی نعیم

بسياري از ما دچار مشكلات گوارشي هستيم كه يكي از شايع‌ترين اين مشكلات ترش كردن يا احساس سوزش و درد معده يا پشت جناق سينه است. دكتر محرابيان در مورد اين مشكل كه در بسياري اوقات گريبان جوان‌ها را هم مي‌گيرد توضيح مي‌دهد و چگونگي درمان اين حالت را بيان مي‌كند.

بسياري از ما دچار مشكلات گوارشي هستيم كه يكي از شايع‌ترين اين مشكلات ترش كردن يا احساس سوزش و درد معده يا پشت جناق سينه است. دكتر محرابيان در مورد اين مشكل كه در بسياري اوقات گريبان جوان‌ها را هم مي‌گيرد توضيح مي‌دهد و چگونگي درمان اين حالت را بيان مي‌كند.

دكتر! ترش كردن هم يكي ديگر از مشكلات شايع است. اين عارضه از چه ناشي مي‌شود؟
بله. يكي از شكايت‌ها شايع و علت مراجعه بيماران ترش كردن و احساس سوزش سر دل و پشت جناق سينه است كه گاهي، سال‌ها باعث آزار بيماران مي‌شود. ببينيد در حالت عادي در جدار داخلي معده سلول‌هايي قرار دارند كه ترشحات مختلف با خواص متفاوت از خصوصيات آنهاست. از جمله اين مواد اسيد معده است كه تحت كنترل و به مقدار خاصي تراوش مي‌شود و وظايف خاصي از جمله كمك به هضم غذا و مهيا كردن زمينه مناسب براي جذب بعضي مواد و ويتامين‌ها و از بين بردن بسياري از ميكرب‌ها كه از طريق خوراكي وارد بدن مي‌شوند ازجمله وظايف اسيد معده است. اسيد به مقدار معين و تحت كنترل سلول‌هاي ديگر تراوش مي‌شود به‌طوري‌كه درجه يا ميزان اسيدي بودن معده در محدوده معيني نوسان مي‌كند.

به اين ترتيب افزايش اسيد معده مساوي است با همان ترش كردن هميشگي ما، اين ‌طور نيست؟
همين طور است. نشانه‌اي كه نبايد بي‌تفاوت از كنار آن گذشت. ببينيد افزايش شديد اسيد مي‌تواند علايمي چون سوزش سر دل يا پشت جناق سينه و درد در پي داشته باشد همچنين در صورتي كه اين اسيد به داخل مري برگشت كند منجر به صدمه مري، حلق، تارهاي صوتي، دندان‌ها و… مي‌شود. كما اينكه يكي از علل پيدايش زخم در دستگاه گوارش هم اسيد معده است كه به تنهايي يا همراه با ساير عوامل ايجاد عارضه مي‌كند. البته كاهش اسيد معده را هم نبايد دست كم گرفت. چرا كه كاهش شديد اسيد معده هم به نوبه خود مي‌تواند پيدايش عوارضي چون عفونت‌ها، اشكال در جذب بعضي مواد غذايي و ويتامين‌ها و املاح و حتي بعضي سرطان‌ها را به دنبال داشته باشد.

چه عواملي منجر به كاهش يا افزايش اسيد معده مي‌شوند؟
استرس، زمينه ژنتيك، برخي عوامل عفوني، برخي موادغذايي و دارويي و بعضي تومورها از جمله عوامل افزايش ترشح اسيد هستند.

ريفلاكس معده كه معمولا با سوزش سر دل توصيف مي‌شود به چه دليل است؟
برگشت اسيد معده به داخل مري يا همان ريفلاكس معمولا با علايمي مثل سوزش پشت جناق سينه و دردي كه گاهي مشابه درد قلبي است، همراه است. افزايش ميزان اسيد معده، بي‌كفايتي دريچه بين مري و معده، چاقي، پرخوري، خوردن بعضي مواد غذايي و نوشيدني‌ها مثل غذاهاي چرب، قهوه، چاي، شكلات، سير، نعنا و… مي‌تواند دليل اين عارضه باشد. البته بعضي داروها از جمله آرام بخش‌ها و هورمون‌ها هم مي‌توانند باعث شلي بيشتر دريچه و برگشت بيشتر اسيد شوند. بنابراين پرهيز از پرخوري، كاهش وزن، نپوشيدن لباس‌هاي تنگ، دراز نكشيدن بعد از غذا و رعايت در چگونگي و ميزان مصرف مواد غذايي كه گفته شد مي‌تواند در بهبود اين علايم مفيد باشد. بايد اين نكته را در نظر بگريد كه در صورت عدم بهبود، مراجعه به پزشك و بررسي بيشتر براي درمان ضروري است. در اين شرايط خود درماني يا مصرف داروي ديگران با علايم مشابه مي‌تواند عوارضي را به همراه داشته باشد و در مواردي هم خطرناك باشد.

 

منبع: روزنامۀ شرق، شماره 1226

نظر بدهید

درباره‌ی نویسنده

نعیم

نظری بدهید